Category Archives: Galas and Meets

Regional Qualifying Meet Castlebar: 18th-20th October 2019

Hosted by Castlebar Swimming Club, our first Regional Qualifying Meet of the season runs from  Friday 18th to Sunday 20th October 2019 at the Lough Lannagh Swimming Complex in Castlebar.

Click here to download full details

Swimmers with two or more ‘A-times’ are eligible to compete:
Anthony, Caoilin, Diarmuid, Emma, Eoin, Geordan, Isolde, Jake, John, Kieran, Miriam, Rian, Robin, Rory, Sandra, Sarah, Sorcha and Thomas.

• Event selection is agreed by the swimmer and their coach.
• Parents/guardians will be notified of selections and entry fees.
• Confirmation of attendance must be received by closing date.
• Entry fees of €6 per event must be received by closing date.
• Strictly no late entries.

Closing Date: Wednesday 2nd October 2019 

All queries to bluefin.galasecretary@gmail.com

Connacht Development Meet: Saturday 5th October 2019

Connacht Development Meet (hosted by Shark SC) takes place on Saturday 5th October 2019 in Leisureland, Galway at 5:30pm.

Events:
100m Freestyle
200m Breaststroke
100m Backstroke
100m Individual Medley

€5 per event
(maximum 3 events)

Events are agreed between the athletes and their coach.

Swimmers expected to attend:
Amy Darcy, Anthony Boyle, Billy Twomey, Brogan Cloonan, Daniel Robinson, Diarmuid Callanan, Emily Rooney, Emma Barrett, Emma Paskauskaite, Eoin McDermott, Finn Furey, Geordan Mangan, Hannah Boyle, Harry Watterson, Isabelle Magee, Isabelle Mangan, Keelyn Corbett, Lauren Kilduff, Lillian Furey, Lily Darabi, Lúc Griallais, Mark Cormican, Mathys Bocquet, Miriam Roland, Rian Carty, Robert Donnelly, Samuel Maia Martins.

Only swimmers registered with Connacht are eligible to enter this gala. Ages are 10+ year of birth; as of Dec 31st 2019.

Click here to download full details

Entry fees and confirmation of attendance must be received before Wednesday 24th September 2019 by our Gala Secretary at bluefin.galasecretary@gmail.com

**Strictly no late entries**

 

Swim Ireland Connacht Minor Schools Meet

Swim Ireland Connacht Minor Schools Meet takes place on Sunday 13 October 2019 at Athlone Regional Sports Centre.

This meet is open to swimmers aged 9 to 12 registered with clubs in Swim Ireland Connacht region and to all National Schools in Connacht.

Entries are completed through your National School.

Click here to download information on Swim Ireland Connacht Minor Schools 2019

Click here to download the entry forms for the  Swim Ireland Connacht Minor Schools 2019

2019 Irish National Division 2 Competition

Of the fourteen Bluefin SC athletes qualifying for the 2019 Irish National Division 2 Competition, ten will be going on to represent Bluefin SC in UL from the 11th to 14th July.

Congratulations to Rian, Kieran, Sarah, Pola, Sorcha, Thomas, Anthony, Jake, Rory and Isolde (in order of appearance!) – we wish them the very best at the competition!

For full meet details: Click Here!
To check your entries: Click Here!
Please note, swimmers are responsible for being at the competition on the correct date, at the correct time!

Thursday 11 July

Session One: Rian and Kieran
Warm Up: Boys 7:30am; Girls 8:10am
Start: 9am to 10:45am
#1 Male 14-14 200 Free
#3 Male 12-12 100 Back

Session Two: Finals
11:15am to 12:30

≈ ≈

Session Three: Sarah, Pola and Sorcha
Warm Up: Girls 1:30pm; Boys 2:10pm
Start: 3pm to 5:30pm
#6 Female 12-12 200 Free
#8 Female 12-12 100 Back

Session Four: Finals
6pm to 7:15pm

≈ ≈ ≈ ≈ ≈

Friday 12 July

Session Five: Sarah, Pola, Sorcha, Thomas, Rian, Anthony, Jake and Rory
Warm Up: Girls 7:30am; Boys 8:10am
Start: 9am to 11am
#11 Female 12-12 100 Free
#12 Male 13-13 100 Breast

Session Six: Finals
11:30am to 12:30pm

≈ ≈

Session Seven: Rian, Rory, Isolde and Sorcha
Warm Up: Boys 1:30pm; Girls 2:10pm
Start: 3pm to 5:15pm
#15 Male 14-14 100 Free
#16 Female 12-12 100 Breast

Session Eight: Finals
5:45pm to 7pm

≈ ≈ ≈ ≈ ≈

Saturday 13 July

Session Nine: Sarah, Isolde, Rory, Pola, Sorcha and Kieran
Warm Up: Girls 7:30am; Boys 8:10am
Start: 9am to 11:45am
#21 Female 12-12 200 Back
#22 Male 16-16 100 Fly
#23 Female 12-12 50 Free
#24 Male 12-12 400 Free

Session Ten: Finals
12noon to 1:30pm

≈ ≈

Session Eleven: Kieran, Rian, Rory, Jake, Sarah and Pola
Warm Up: Boys 1:30pm; Girls 2:10pm
Start: 3pm to 6pm
#27 Male 200 Back
#29 Male 50 Free
#30 Female 400 Free

Session Twelve: Finals
6:15pm to 7:45pm

≈ ≈ ≈ ≈ ≈

Sunday 14 July

Session Thirteen: Rian, Rory, Isolde and Sorcha
Warm Up: Boys 7:30am; Girls 8:10am
Start: 9am to 12noon
#33 Male 14-14 200 IM
#34 Female 12-12 200 Breast

Session Fourteen: Finals
12:30pm to 1:45pm

≈ ≈

Session Fifteen: Isolde, Sorcha, Rian, Anthony and Jake
Warm Up: Girls 1:45pm; Boys 2:20pm
Start: 3pm to 5:15pm
#38 Female 12-12 200 IM
#39 Male 14-14 200 Breast
#40 Female 50 Back

Session Sixteen: Finals
5:45pm to 7pm